امروز برابر است با  2018 05 24 
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0000000000000-1.gif http://khonjema.com/wp-content/uploads/0.jpg
آخرین دیدگاه هاRSS استان فارس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ | کد خبر : 272
 • در طي يك ماه كذشته اطلاعيه ها وهشدارهاي متعدد وضد ونقيضي پيرامون بارندگي هاي سيل آساوسرماي شديددر پائيز وزمستان امسال در مناطق محتف كشور انتشار يافته است  ا ازانجاكه اغلب پيش بيني ها در طي دوسال اخير به واقعيت نپيوسته ...

  بزرگترين النينو در حال شگل گيري است چگونگي پيشگيري از خسارت سيل احتمالي  در جلسه صبح امروز در فرمانداري بررسي شد ايا شهرستان خنج از اين سفره كرامت الهي بهره مند خواهد  شد ايا پديده النينو در شهرستان خنج وديگر مناطق جنوبي تاثير گذار خواهد بودبارندگي ها ي سيل آساي سالهاي ۱۳۶۵ و۱۳۷۱ در خنج براثر پديده النينو بوده است  النينو ولايننو پديده اي است طبيعي كه در ده سالي يكبار بوقوع مي پيوندد وباعث بارش هاي سيل در قسمتي از كره زمين ودر بخش ديگر خشكسالي شديد  باعث مي شود

   

   

  sil

  در طي يك ماه كذشته اطلاعيه ها وهشدارهاي متعدد وضد ونقيضي پيرامون بارندگي هاي سيل آساوسرماي شديددر پائيز وزمستان امسال در مناطق محتف كشور انتشار يافته است  ا ازانجاكه اغلب پيش بيني ها در طي دوسال اخير به واقعيت نپيوسته واغلب كاملا معكوس عمل شد ه است وقوع انچه كه پيش بيني شده چندان معتبر وقابل اطمينان ن به نظرنمي رسدو چون معمولا وقوع يا عدم انجام اين حوادث ۵۰به ۵۰ است وهيچ اعتمادي به صحت وسقم انها نمي توان داشت اما ازطرف ديگر روي ديگر ي ازسكه نيز وجودپدارد وممكن است اين وقوع اين حتمي شود  وازطرفي يش بيني اخير هواشناسي مبني بر وقوع سيل در شمال كشور وامروز ها در ايلام نه تنها به واقعيت پيوست بلكه دو تا دوبرابر ونيم مقدار پيش بيني  باران نازل شد بهتر است اطلاعات بيشتري از اين وضعيت داشته باشيم با اين وضع اميدي بررفع بحران خشكسالي از پديده النينودوراز انتظار نيست واميد واريم كه منطقه خنج وديگر مناطق جنوبي فارس نيز شامل اين پديده شوددرهمين رابطه وزارت نيرو اين اعلاعيه منتشر كرده است كه توجه عزيزان را به آن معطوف مي داريم

  “ال‌نینو” ایران را نجات می‌دهد؟

  فرارو- روزگذشته رسانه‌ها از دستور وزیر نیرو به نهادهای زیر مجموعه این وزارت‌خانه برای کسب آمادگی در راستای مقابله با سرمای سخت و پدیده ال نینو خبر دادند. در این نامه چيت چیان از زیرمجموعه خود خواسته بود برای ذخیرهِ سوخت مایع کافی در نیروگاه‌ها اقدام کنند. به گزارش فرارو، ستاد مدیریت بحران نیز در همین راستا با استناد به نامه وزیر نیرو به استانداری‌ها، شهرداری‌ها و سازمان‌های مختلف هشدار داد که در این خصوص پیش‌بینی‌های لازم برای وقوع زمستان بسیار سرد و سیل شدید، صورت گیرد.

  با وجود اعلام آماده‌باش و هشدار وزارت نیرو و ستاد کنترل بحران برای احتمال وقوع زمستانی سرد، اما سازمان هواشناسی پیش‌بینی متفاوتی را مطرح کرد. احد وظیفه کارشناس این سازمان گفت که پاییز و ماه‌های اول زمستان امسال نه‌تنها سردتر نخواهد بود، بلکه از حد نرمال ۱ تا ۱٫۵ درجه گرم‌تر نیز خواهد بود.  وظیفه همچنین ضمن اشاره به گزارش‌های هواشناسی می‌گوید “کاهش شدید دما در تعدادی از سال‌ها، درست در فاز مخالف ال‌نینو بوده است و موافق این نیستیم که ال‌نینو باعث رخداد هوای بسیار سرد در کشور می‌شود”.خبر احتمال پیشِ رو بودن یک زمستان سرد و سخنان احد وظیفه به‌سرعت حواشی‌ای را در فضای مجازی ساخت. حاشیه‌هایی که البته وزارت نیرو در فاصله کمی به آن‌ها پاسخ داد. یکی از مسئولین این وزارت‌خانه با بیان اینکه نامه هشدارآمیز وزیر یک نامه داخلی و خطاب به مسئولان این وزارتخانه بوده است، گفت: وزارت نیرو دائما آمارهای جهانی را رصد می‌کند و البته در این بررسی‌ها آمارهای سازمان هواشناسی نیز مورد توجه است.این مسئول همچنین می‌گوید “دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد و وزارت نیرو نیاز به آماده‌باش برای مقابله با شرایط جوی را احساس کرده و در این زمینه نامه‌های داخلی به زیرمجموعه های خود و سازمان مدیریت بحران را تنظیم کرده است”.با وجود این که سازمان هواشناسی ایران می گوید زمستان سردی در پیش نداریم، شبکه حبری الجزیره به نقل از اداره ملی اقیانوس‌شناسی و هواشناسی آمریکا گزارش داد که ایران و خاورمیانه در معرض نوسانات متضاد آب‌وهوایی ال‌نینو قرار دارند.طبق پیش‌بینی اداره ملی اقیانوس‌شناسی و هواشناسی آمریکا، پدیده ال‌نینو در حال شکل‌گیری در قوی‌ترین حالت خود از سال ۱۹۵۰ (زمان پیدایش ال‌نینو) است. این پدیده را قدرتمندترین چرخه آب‌وهوایی ۵۰ سال گذشته می‌دانند که به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش “نوسانات جنوبی” نام دارد. ال نینو درواقع مخفف ElNino Southern Oscillation است. به‌گفته کارشناسان پدیده ال‌نینو، در اقیانوس آرام و به دلیل گردش امواج میانی روی تمام زمین، از جمله ایران، شکل‌می‌گیرد.
  بارش ها افزایش می یابد؟

  با توجه به پیش‌بینی‌های داخلی و جهانی درباره تاثیر ال‌نینو بر آب‌وهوای ایران، کارشناسان معتقدند ال‌نینو به تنهایی قابل استناد نیست.

  مجید آزادی –مدیرگروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم‌دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی- می‌گوید “ال‌نینو گاهی موجب افزایش بارش و گاهی نیز منجر به کاهش بارش می‌شود. بنابراین نمی‌توان درباره تاثیر ال‌نینو بر بارش با قطعیت سخن گفت”.به گفته آزادی با این‌حال تجربه رخ‌دادن ال‌نینو نشان داده که هرگاه این پدیده بروز پیدا کرده، بارش‌ها نیز افزایش پیدا کرده‌اند. او همچنین تاکید دارد که با این‌حال نمی‌توان ال‌نینو را به تنهایی دلیلی بر افزایش بارش‌ها در کشور دانست.

  یش‌بینی اداره کل هواشناسی استان تهران نیز با مجید آزادی هم‌نظر است. محمدرضا صوفیانی نیز گفته ال‌نینو نمی‌تواند به‌تنهایی بر بارندگی اثر بگذارد و نیاز به عوامل دیگری نیز هست.  پیش‌بینی اداره هواشناسی تهران همچنین معتقد است که ال‌نینو امسال قوی‌تر از حد نرمال خود خواهد بود و بنابراین می‌توان سالی پربارش‌تر از حد طبیعی را پیش‌بینی کرد. محمدرضا صوفیانی گفته درنتیجه ال‌نینو می‌توان شاهد افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی بارندگی نسبت به ۳۰ سال اخیر بود.هرچند که با توجه به نظرات مختلف نمی‌توان با قطعیت از تاثیر ال‌نینو بر بارندگی سخن گفت، اما می‌توان نسبت به آن امیدوار بود. عضو ستاد توسعه فناوری، آب، خشکسالی و فرسایش محیط زیستِ معاونت علمی و فناوری از اولین افرادی بود که نسبت به تغییرات آب‌وهوایی در سال جدید ابراز امیدواری کرد. فرود شریفی در فروردین ۹۴ گفته بود که وضعیت آب و هوا می‌تواند با توجه به تغییرات اقلیمی نسبت به سال ۹۳ بهتر شود و شاهد بارش‌های بیشتری باشیم.طبق آمار سال آبی ۹۴-۹۳ بارندگی کاهش چشمگیری داشت. در این سال ۲۰۱٫۴ میلی‌متر بارندگی رخ داد. این در حالی است که سال گذشته یعنی سال بارشی ۹۳-۹۲ ۲۱۹٫۲ میلی‌متر باران بارید. همچنین به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارندگی در سال آبی ۹۴-۹۳ نسبت به سال قبل ۸ درصد و در قیاس با چند دهه اخیر ۱۶ درصد کاهش داشته است.با وجود کاهش بارندگی در سال گذشته و اینکه پدیده ال‌نینو درواقع یک پدیده با نوسانات متضاد است و نه طبیعی، کارشناسان نسبت به باران بیشتر در سال آبی ۹۵-۹۴ ابراز امیدواری می‌کنند. بنابراین شاید بتوان پدیده ال‌نینو را راه نجاتی برای برون‌رفت ایران از خشکسالی –هرچند مقطعی- دانست. به گفته کارشناسان محیط زیست اگر سال آبی ۹۵-۹۴ بارندگی به حد مناسبی نرسد، خشکسالی بیش از پیش برای کشور تبدیل به بحرانی بزرگ خواهد شد.

  توصيحات هواشناسي كل كشور در رابطه با پديده النينو

  سازمان هواشناسی کشور وقوع پدیده ال‌نینو و پیش‌بینی پاییز و زمستانی سرد در سال جاری توضیحاتی ارائه کرد.

  سازمان هواشناسی کشور طی یک گزارش جداگانه، توضیحاتی در این زمینه ارائه کرده است که متن این گزارش بدین شرح است: «با توجه به رسانه‌ای شدن موضوع حاکمیت ال‌نینوی قوی روی اقیانوس آرام و احتمال برداشت‌های نادرست، مطالب زیر از سوی سازمان هواشناسی کشور که مسئول تهیه پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت، فصلی و اقلیمی است، تهیه شد.دورپیوند ال نینو-لانینا یا انسو، پدیده‌ای بزرگ مقیاس است که روی مناطق حاره‌ای اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و دوره برگشت آن ازسه تا هفت سال است و دارای سه مرحله: ال نینو، خنثی و لانینا است.

  ال‌نینوی امسال با توجه به حالت شکل‌گیری آن به ال‌نینوی کلرادو موسوم است و با توجه به افزایش سه درجه‌ای دمای آب در مناطق مرکزی تا سواحل کشور پرو، در بخش حاره‌ای اقیانوس آرام می‌توان گفت که در ۵۰ سال گذشته کم‌سابقه است. داده‌های تاریخی مربوط به شاخص ال نینو-لانینا از ۲۵۰ سال گذشته تاکنون در دسترس است.

  موضوع مهم در رابطه با پدیده‌های دور پیوند، طولانی بودن بسامد آن‌ها است که از حدود دو ماه (MJO) تا هفت سال (ENSO) است.

  شایان توجه است که مهم‌ترین دور پیوندها مانند NAO, AO, MEI, MJO و همچنین مانسون هندوستان اثر مستقیم روی ایران دارند ولی ال‌نینو اثر غیر مستقیم داشته و تنها با تاثیر روی سایر دورپیوندها، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می سازد.

  اثر مستقیم انسو در مناطق حاره‌ای و استوایی، قوی و آشکار است و با افزایش فاصله به سمت شمال یا جنوب از شدت اثرگذاری آن کاسته می‌شود.

  مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور از سه ماه گذشته در پیش‌بینی ماهیانه و فصلی خود که همواره در هفته دوم هر ماه صادر می‌شود به رخداد ال‌نینوی قوی امسال اشاره کرده و با توجه به اثر آن بر شرایط جوی، پیش‌بینی فصلی، بارش و دما طی پائیز و زمستان را در سطح کشور با متن و نقشه ارائه کرده است، این پیش‌بینی‌ها بی‌درنگ در سایت سازمان بارگذاری می‌شوند.

  مطابق پیش بینی فصلی این مرکز، برای پاییز امسال با توجه به اثر ال‌نینو، بارش با آغازی زودتر از فصل و با گرایش به نرمال یا بیش از نرمال پیش‌بینی شده است. همچنین میانگین حدود یک درجه بیش از نرمال ۵۰ ساله برآورد شده است که با توجه به روند افزایش چند دهه اخیر، انحراف چندانی از دمای فصل ندارد.

  موضوع مهم در این رابطه بیان میانگین در یک دوره یک تا سه ماهه است و باید توجه داشت که نوسانات دما و بارش می‌تواند قابل توجه باشد که ویژگی عادی شرایط جوی است و معمولاً دوره تناوبی حدود یک هفته دارد.

  برای زمستان امسال نیز انتظار می‌رود که بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال باشد و دمای هوا بویژه در نیمه دوم زمستان تا ۱/۵ درجه بیش از نرمال پیش‌بینی شده است.

  بررسی شاخص دور پیوند ال‌نینو و لانینا نشان می‌دهد که سرمای شدید زمستان ۱۳۸۶ با لانینا همراه بوده است که طی آن دمای هوای تهران برای حدود ۱۰ روز همواره زیر صفر بود و کمینه دما نیز طی یک ماه زیر صفر باقی ماند و کمترین آن به منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد رسید. طی این دوره کم ترین دما در اردبیل، همدان، شهرکرد، مشهد، فرودگاه امام، بیرجند و رشت به ترتیب به ۳۲، ۳۱، ۲۱، ۲۰ ، ۱۲ درجه زیر صفر ثبت شد و حتی در اهواز به صفر رسید. همچنین سرمای سال ۱۳۸۶ با بارش برف در سطح کشور همراه بود و در خراسان رضوی درختان انار ۵۰ ساله را خشکاند. شایان توجه است که کمینه مطلق دمای تهران طی ۶۵ سال گذشته در ۱۸ دی ۱۳۴۷ به میزان ۱۵- درجه ثبت شده است.

  از دوره‌های بسیار سرد دیگر می‌توان به زمستان سال‌های ۱۳۴۱، ۱۳۴۷، ۱۳۶۱، ۱۳۵۱ و ۱۳۷۶ اشاره کرد که چهار مورد آن‌ها با لانینا و دو مورد با حالت خنثی همراه بوده‌اند.

  رخداد دوره‌های با سرما یا گرمای شدید و گسترده در سطح کشور را سازمان هواشناسی کشور با دقت خوب تا دو هفته قبل از رخداد پیش‌بینی می‌کند. بدیهی است که متولیان مدیریت بحران کشور با توانایی و کارایی موجود به سادگی آن را به فاصله چند روز مدیریت می‌کنند و هماهنگی بین سازمان هواشناسی و وزارت کشور در مدیریت مخاطرات جوی سابقه چند ده ساله دارد.

  شایان توجه است که در سرمای سخت مربوط به سال ۱۳۸۶ علی‌رغم هشدار سازمان هواشناسی، به علت قطع صدور گاز از سوی کشور ترکمنستان، بحران کمبود حامل‌های انرژی در سطح کشور و بویژه استان‌های نوار شمالی کشور را به مدت یک ماه فراگرفت که ان شاالله با توجه به توسعه شبکه انتقال نفت، گاز و برق و افزایش توان تولید، چنین پیامدهایی را شاهد نخواهیم بود».

  دفتر خبر خنج اعظمي

 • برچسب ها :
 • نظرات کاربران در "خبر هاي ضد ونقيض از بارندگي هاي سيل آسا وسرماي شديد دركشور براثر النينو"

  نظرات

  پربازدید ترین ها